Loading...
Bilim Teknik
   Teori ve Yasalar
   20.YY da Bilim Teknik


 Forum

Dikey Kayıt Sabit Diskler Geliyor

 
Japon elektronik devi Hitachi, 6.5 santimetrekare’ye 230 gigabit veri depolayabilen yeni kuşak sabit disklerin 2007’de satışa çıkacağını açıkladı.
 
 
Dikey kayıt teknolojisi, daha küçük alana daha fazla veri sıkıştırılmasını sağlıyor. Pazardaki mevcut sabit diskler veriyi yatay düzlemde depoluyor ve tarıyor. Dikey kayıtta ise, verilerin üstüste dikey olarak sıralanarak, aynı alana daha çok sıkıştırılmaları sağlanıyor. Veriler üstüste sıkıştırıldığından da üç boyutlu bir yükleme mümkün olabiliyor.


230 GİGABİT 2007’DE HAZIR
Hitachi, dikey kayıt teknolojisi ile üretilen sabit disklerin ilk modellerini bu yılın sonlarında Japonya’da piyasaya sunacak. İlk dikey kayıt modelleri 6.5 santimetrekare’ye (1 inçkare) 130 gigabit ila 150 gigabit oranında veri depolayacak. Yatay kayıt teknolojisinde ise üst limit 120 gigabit civarında.
Dikey kayıt teknolojisine sahip güçlü sabit disklerin raflarda yerini alması ise 2007 yılını bulacak. Hitachi, 6.5 santimetrekare’ye 230 gigabit kaydeden sabit diskleri, 1 terabyte belleğe sahip video kayıt cihazları için tasarlıyor.
      
60 GB’LİK MİCRODRİVE
Hitachi yetkilileri, dikey kayıt teknolojisindeki gelişmeler sayesinde 5 ila 7 yıl sonra 60GB kapasiteli microdrive’ların raflarda yerini alacağını ifade ediyor. Dikey kayıt teknolojisinin ilk halini 19’uncu yüzyılda Danimarkalı bilim insanı Valdemar Poulsen, sesin manyetik olarak kaydedilmesinde kullanmıştı. Seagate ve Toshiba gibi devler de dikey kayıt teknolojisine büyük yatırım yapıyor.
 
my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
ny abortion emretas.net illegal abortions

Etiketler : kayıt, dikeykayıt, sabitdisk, HDD, kapasite, segate, hitachi, 203gigabit, microdirve
Yazan : mania  |
15 Ara 2006 Cum   
|  8.640 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.