Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

Havadan Yapılan İlk Propaganda

Havadan yapılan ilk propaganda, 1806 yılı Mayıs ayında gerçekleştirildi. İngiliz Donanması´nın komutanları, 10. Dundonald Dükü Amiral Thomas Cochrane´den, Fransız halkına seslenen bazı bildirilerin dağıtılmasını istediler. Donanma Komutanlığı, söz konusu bildirilerin İngiliz kıyılarında avlanan Fransız balıkçılarına verilmesini ve kendilerinden bu bildirileri yurttaşlarına dağıtmalarının istenmesini öneriyordu.

İngiliz Cochrane ise, Fransız balıkçılarının, düşmanları tarafından ellerine zorla tutuşturulan kâğıtları, kendi yurttaşlarına ileteceklerine hiç inanmıyordu. Bu yüzden, teslim edilen emanetleri, Fransa´ya ulaştırmak için başka bir yöntem aramaya başladı. Daha önceki yıllarda, Kraliyet Donanması´ndan "Pallas" adlı geminin güvertesinde uçurduğu dev uçurtmalarla, teknenin hızını artırabilmek için bazı deneyler gerçekleştirmişti.

Bu deneyler ona esin kaynağı oldu ve küçük uçurtmalar yaptırttı. Bildiriler, bu uçurtmaların kuyruklarına düğümlendi. Gemi, Fransız sahillerinde dolaşmaya başladı. Belirli aralıklarla, uçurtmaların ipleri bırakıldı ve böylece İngilizlerin bildirileri, Fransız sahillerine ulaşmış oldu.

my wife cheated on me with my father click women who like to cheat

Etiketler : Havadan, Yapılan, İlk, Propaganda
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  4.206 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.