Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Havadan İlaçlama

Tarım ürünlerini zararlılardan korumak için ilk havadan ilaçlamayı 3 Ağustos 1921 günü Teğmen John B. Macready ABD´de, Ohio´nun Troy yöresinde gerçekleştirdi. Dünya yükseklik rekorunun da sahibi olan Teğmen Macready, Ohio Tarımsal Deneyler İstasyonu adına, Curtiss JN6 tipi uçağıyla 24 dönümlük bir katalpa ormanını ilaçladı.

Yerden yaklaşık 10 metre yüseklikte giden uçaktan boşaltılan 80 kilo toz kurşun arsenatla, 4 bin 815 ağaç ilaçlanmış oldu. Bu ilaçlama işlemi, bir dakikadan bile daha az sürmüştü. İki gün sonra, bu projenin fikir babası olan Ziraat Mühendisi C.R. Nellie, ağaçlar üzerinde bir inceleme yaptı ve katalpa ağaçlarına büyük ölçüde zarar veren böceklerden yalnızca yüzde birinin sağ kaldığını saptadı. Ticari amaçlı ilk tarımsal ilaçlama şirketi ise, ABD´nin Georgia eyaletinde C.E. Woolman tarafından 1925 yılında kuruldu.

Daland Dustters İnc. adlı bu şirket, Petrel türü tek uçağı ile boşalttığı kalsiyum arsenat sayesinde, Georgia´daki pamuk tarlalarını büyük ölçüde zararlılardan kurtardı.

new york abortion clinic click quotes on abortion
cell phone snooping software go free spy software

Etiketler : Havadan, İlaçlama
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  2.768 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.