Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Lokanta


İlk Lokanta

"Champ d´Oiseau" adıyla Mösyö Boulanger tarafından 1765 yılında Paris´te açıldı. Dükkanın girişine Latince bir özdeyiş yazılmıştı: "Venite ad me, omnes qui stomacho labora-tis et ego restaurabo vos." Bu sözlerin anlamı şuydu: ´Siz ey midesi guruldayaıılar... Bana gelin, iyileştireyim." Bu özdeyişteki "Restaurabo-iyileştirmek" sözcüğü, zamanla lokanta anlamında "restoran" olarak kullanıldı.

Mösyö Boulanger´nin lokantasının iç kısmı, üstü mermer masalarla süslenmişti. Özel yemeği ise bir tür tavuk yemeği olan "Volail-le au Gros SeP´di. Boulanger´nin bu girişiminin öncesinde, tavernalarda, hanlarda, aşçı dükkanlarında ve bazı kahvehanelerde yemek yenilebiliyordu. Ancak bunlar, bugünkü modern anlamıyla restoranların atası olarak sayılabilecek niteliklere sahip değillerdi.

Mösyö Boulanger´nin lokantası başarılı olunca, kısa zaman içinde başka örnekleri de açıldı.1789 Devrimi sırasında, Paris´te 100 restoran vardı. 15 yıl sonra ilk lokanta rehberi "Almanach des Gourmands" (Damak Tadına Düşkünler Almanağı) adıyla yayınlandı.

married men who cheat with men site how married men cheat
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat
printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer

Etiketler : Lokanta
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  4.946 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.