Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Telgraf


Halka açık ilk telgraf servisi, İngiltere´de Gre at Western Railway telgraf hattının tamamlanmasıyla, 1843 yıimın Mayıs ayında hizmete girdi. Bu hattan yalnızca Paddington ile Slough arasında yararlamlabiliyordu.

Great Western demiryolu şirketinin 10 Ocak 1843 günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, telgraf sisteminin patentini elinde bulunduran William Cooke ile bir anlaşma yapılması kararlaştırıldı.

Bu anlaşma uyarınca Cooke, şirketin demiryolu hattında bir telgraf şebekesi kuracak, bunun karşılığında, kendisine ya da tayin edeceği herhangi bir kimseye, telgraf hattını halkın kullanımına açarak para kazanma hakkı verilecekti.

ilk telgraf.JPG 879E2

Kullanım hakkı, yıllık 170 sterlin kira ile Thomas Home tarafından kiralandı ve 16 Mayıs 1843 günü, ücret karşılığı ilk telgraflar, Cooke´un iki iğneli elektromanyetik vericisiyle 20 mil uzunluğundaki bir kablo aracılığıyla, Paddington´danSlough´a çekildi. 

Telgraf ücreti, sözcük sayısına bakılmaksızın 1 sterlindi. Bu yeni haberleşme aracı öylesine tutuldu ki, Slough´da hiç tanıdığı olmayan işadamları bile, oradaki operatöre telgrafla, neyi, kime, nasıl satacaklarım soruyorlardı. first telegraph painting BCCE8

spy calling site spy apps for android free download

Etiketler : Telgraf
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  7.961 defa Okundu.
Yorumlar

(Toplam yorum : 2113 )
fırat (Misafir)
1 Şub 2011 Sal
çok güzel veharika bilgiler, bu siteyi yapan ve emei geçenlere teşekkürler
new york abortion clinic click quotes on abortion
printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.