Loading...
Bilim Teknik
   Teori ve Yasalar
   20.YY da Bilim Teknik


 Forum

Periyodik Tablo Değişiyor

Tarihte bir ilk olarak Elementlerin Periyodik Tablosu’nda değişiklik yapılacak.

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği’ne bağlı İzotopik Bolluk ve Atom Ağırlıkları Komisyonu’nun bu ay yayınladığı açıklamaya göre yeni periyodik tabloda 10 elementin (hidrojen, lityum, boron, karbon, azot, oksijen, kükürt, klor ve talyum) atom ağırlıkları, doğadaki hallerini daha iyi yansıtacak bir şekilde yazılacak.

 

periodic table 4E2D7

Komisyon sekreteri Dr. Michael Wieser, teknolojinin gelişimiyle birlikte tablo üzerindeki numaraların daha önce inanıldığı gibi sabit olmadığını anladıklarını söylüyor. Modern analitik teknikler bir çok elementin atom ağırlığını kesin bir şekilde ölçebiliyor. Ağırlıklarda görülen küçük değişimler ise araştırma ve endüstiyel kullanım açısından oldukça önemli.

Değişiklik yapılacak olan 10 elementin atom ağırlıkları bundan böyle üst ve alt sınıra sahip aralıklar şeklinde gösterilecek.  Örneğin kükürt elementinin tablodaki atomik ağırlığı 32,065 olarak verilirken bu değer elementin doğada bulunduğu ortama bağlı olarak 32,059 ile 32,076 arasında değişebiliyor. Tek bir kararlı izotopa sahip olan elementlerse atom ağırlıklarında buna benzer herhangi bir varyasyon göstermediklerinden eski halleriyle bırakılacaklar.

 

wives who want to cheat blog.sitters4charities.org cheat on your wife website

Etiketler : Periyodik, tablo, değişiyor, kimya, element, atom
Yazan : mania  |
27 Oca 2011 Prş   
|  8.666 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.