Loading...
Yeni İcatlar


 Forum

İris Taramalı Kimlik


Meksika, kimlikler için iris taraması kullanmaya başlayan ilk ülke olacak.

Vatandaşların kimlik belgelerinde, göz taraması, parmak izleri, bir fotoğraf ve imza yer alacak. Kimliklerin böylece yüzde 99 güvenilir olması sağlanacak.

Meksika İçişleri Bakanlığı yetkilisi Felipe Zamora perşembe günü gazetecilere yaptığı iris taramali kimlik 1açıklamada yeni kimliklerle ilgili olarak, "Yasal, teknik ve finansal koşullar sürecin başlatılması için hazır" diye konuştu. Uygulamanın pazartesi başlaması bekleniyor.

Yeni kimlikleri eleştirenler de var. Aralarında Ulusal İnsan Hakları Komisyonu´nun da bulunduğu gruplar, kişisel verilerin bu şekilde toplanmasının bireysel hakları ihlal edeceği endişesini dile getirdi.

Yeni kimlik belgesi uygulaması kademe kademe yürürlüğe konulacak.

 

İlk iki yıllık aşamada yaklaşık 28 milyon reşit olmayan Meksika vatandaşı bu kimlikleri kullanmaya başlayacak. Maliyetin 25 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Yetişkinler kimlikleri, 2013´ten itibaren taşımaya başlayacak.

iris scanner identity bmet300 01 F29FC

 

Göz tarama sistemleri artan bir şekilde havaalanlarında, belli alanlara giriş çıkışlarda, cezaevlerinde kullanılıyor. Başka ülkelerin de Meksika´nın ardından göz taramalı yeni kimliklere geçebileceği belirtiliyor.

iris scanner identity bmet300 02 22C68

 Kaynak : www.veteknoloji.com

 

cell phone snooping software open free spy software

Etiketler : iris, göz, tarama, kimlik, tanıma, meksika
Yazan : mania  |
26 Oca 2011 Çar   
|  6.983 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.