Loading...
Bilim Teknik
   Teori ve Yasalar
   20.YY da Bilim Teknik


 Forum

İncecik Pil

incecik pil
Günümüz teknolojilerindeki incelme modasına piller de ayak uydurdu. 1 milimetreden daha ince, 1 gramdan daha hafif ve ipek baskı (serigrafi) tekniğiyle üretilebildikleri için daha hesaplı piller geliyor.

İnce piller, bankacılık işlemlerinde gerekli olan bilgileri (vergi numarası gibi) banka kartında saklayıp istenildiğinde kart üzerindeki bir göstergeden veren bir sistem için elektronik nano sistemler üzerine çalışan bilim insanlarınca geliştirilmiş. Araştırmacılar, seri üretimde pillerin tanesini 15-20 kuruştan daha ucuza mal etmeyi hedeflediklerini söylüyorlar.

Araştırmacılar pilin değişik tabakalardan oluştuğunu ve bu katmanlara arasında çinko bir anot ile manganez bir katot bulunduğunu belirtiyorlar. Pil, çinko ve manganezin birbiriyle kimyasal tepkimesinden elektrik elde ediyor. Kimyasal tepkimeler sonunda anot ve katot zamanla harcandığından pilin kullanım alanı olarak çok seyrek kullanılan ya da tebrik kartları gibi sınırlı ömrü olan kartlar öneriliyor.  Geleneksel pillerden oldukça farklı olan bu ince pilin cıva içermediği için doğa dostu olduğu da açıklanıyor. 1,5 V’luk bu pillerden bir kaçını kullanarak 3 V, 4,5 V ve 6 V’luk akımlar da elde edilebiliyor. Laboratuarda  üretimi yapılan pillerin seri üretimine bu yıl sonunda geçileceği söyleniyor.

Özden Hanoğlu  -Tübitak Bilim Teknik

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/07/090702080358.htm
Fotoğraf: Fraunhofer-Gesellschaft

 

spy calling go spy apps for android free download
why are women unfaithful link wife cheat
would my boyfriend cheat i cheated on my boyfriend now what how to cheat on boyfriend

Etiketler : ice, pil, enerji
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  5.276 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.