Loading...
Bilim Teknik
   Teori ve Yasalar
   20.YY da Bilim Teknik


 Forum

Islak Bilgisayar

Canlılardaki sistemleri örnek alan iki araştırmacı ‘ıslak’ bilgi işleme teknolojisi geliştiriyor. İngiltere’nin Southampton Üniversitesi’nde görevli araştırmacıların gerçekleştirdiği bu projede beynin çalışma şekli örnek alınıyor. Geliştirilmekte olan bu sistemde, tüplerin içerisindeki kimyasallar ‘kuru’ bilgisayar yongalarındaki transistörlerin yerini alıyor.

 

Araştırmacılar üzerinde çalıştıkları şeyin şimdilik çok basit,kaba ve ancak en düşük gereksinimleri karşılayacak şekilde olduğunu, sonuçta ortaya çıkacak olan ‘ıslak’ bilgisayarınsa beynimize benzeyeceğini belirtiyorlar. Bilgisayar yongalarında kullanılan silikonun bilgi işleme konusunda sınırları olduğunu söyleyen araştırmacılar, yeni yaklaşımların denenmesi gerektiğini ve kendilerinin de bunu yaptıklarını vurguluyorlar. Araştırmanın üç yıl süreceği ve birbirini tamamlayan üç hedef gözetilerek gerçekleştirileceği belirtiliyor.

İlk hedef, canlı hücrelere benzer şekilde lipitle kaplanmış su damlaları oluşturmak. Bu damlalar uyarılabilir kimyasal bir ortama sahip olacak. Bir ağ oluşturacak şekilde birleştirilen damlalar, kimyasal sinyaller aracılığıyla iletişim kuracak Bu damlalar üzerine kurulacak olan bilgi işleme yapısıyla, ıslak yapının bilgi işleme gücünü göstermekse ikinci hedef. Son hedef ise damlalarla oluşturulmuş yapısını incelemek ve olası kısıtlamalarını araştırmak.

‘Islak’ sistemlerin, beyindeki sinir sistemi yollarının anahtar özelliklerini taklit edeceğin açıklayan araştırmacılar bu sistemin sonuçta uyarılabilir, kendini yenileyebilen ve kolayca kurulabilen bir sistem olacağını ekliyorlar.

my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
ny abortion abortion babies illegal abortions

Etiketler : ıslak, bilgisayar
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  5.723 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.