Loading...
Bilim Teknik
   Teori ve Yasalar
   20.YY da Bilim Teknik


 Forum

Mısır’da 4200 Yıllık Dişçi Mezarları

 

 

Mısır’da arkeologlar, firavunların diş hekimlerine ait 4.200 yıllık bir anıt mezarı gün ışığına çıkardı.
mısır

 

Mısır’da arkeologlar, eski Mısır uygarlığından kalma önemli bir anıt mezar keşfetti. Firavunların diş hekimlerine ait 4200 yıllık mezar, içeri girenlerin lanetleneceğini belirten hiyeroglif sayesinde bugüne kadar bozulmadan kalabilmiş.

 

Keşfi yapan Mısırlı arkeologlar, 4200 yıllık mezarların, IV’üncü hanedan döneminden ve şimdiye dek bulunan en eski diş hekimi mezarı olduğunu belirtiyor. Bir diğer önemli olguysa, mezarların girişinde bulunan hiyeroglifler. Uzmanlar, girişteki hiyerogliflerde bulunan “Her kim mezarıma girerse, onu bir timsah ve bir yılan yer” yazısının hırsızları mezarlardan uzak tuttuğuna ve sayede bozulmadan bugüne gelebildiğini düşünüyor.

 

 

Zahi Hawass

Zahi Hawass
 

 

Mezar duvarlarında dönemin günlük yaşamını anlatan hiyeroglifler de yer alıyor. Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Zahi Hawass, mezarların, dönemin tıp ve diş hekimlerinin yaşamlarına ışık tutacağına inanıyor:
“Bu buluş bize diş hekimlerinin firavunlar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Sarayda firavun ve ailesinin dişlerine bakmışlar. Bu mezar aynı zamanda bize hekimlerin Antik Mısır’da yüksek sınıftan sayılmadığını da gösteriyor. Çünkü mezarlar çamur ve tuğladan yapılmış.”

Araştırmacılar şimdiye kadar, başkent Kahire’nin 19 kilometre güneyindeki Sakkara’da bulunan antik eserlerin yalnızca yüzde 30’unun gün ışığına çıktığını tahmin ediyor.
pregnancy stages define dilation and curettage where to get an abortion pill

Etiketler : diş, mısır, ağlık, teknik, gelişme, buluş, icat, bilim, mezar, firavun
Yazan : mania  |
21 Kas 2006 Sal   
|  9.818 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.