Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Antiseptik

 

Mikrop öldürücü olarak kullanılan  antiseptiklerin bulunmasından önce, ameliyat salonları , hasta için bir umut ışığı olduğu kadar,  çok büyük tehlikelerle dolu bir yerdi.  zira, ameliyat için vşcudun açılan yerlerine mikroplar kolayca girebiliyorlardı.

1865 yılında GLASKOW'da  JOSEPH  LISTER adlı cerrah tarafından geliştirilen mikrop öldürücülerin, ameliyatta ilk kez kullanılmaya başlanması ile, bu sorun büyük ölçüde ortadan kalktı ve tıp biliminde yeni bir çığır açıldı.

1867yılında, doktor lister'in eski şefi Sir. John Erichsen, "Karın boşluğu, göğüs ve beyin, başarılı bir ameliyat için insamoğluna sonsuza dek kapalı kalacaktır." diyordu.


Oysa Lister'in buluşu antiseptikler  ve daha sonra anesteziklerin de devreye girmesi ile, sir erichsen2in bu ididası, çok kısa sürrede geçersiz kalacaktı. 

Dr. Lister'in Glaskow'da 1864-1866 yılları arasında yaptığı ameliyatlardan, ölüm oranı %45 iken, 1867-1869 yılları arasındaki ameliyatlarda, mikroop öldürücüler sayesinde bu oran %15' e düştü.

 

girlfriend cheated on me read i cheated on my girlfriend but i love her

Etiketler : antiseptik, mikrop, ameliyat, sağlık, tıp, doktor, glaskow, lister, operasyon, mikrop öldürücü, anestezi, hasta
Yazan : mania  |
1 Nis 2007 Paz   
|  6.551 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.