Loading...
BilimAdamları Arşivi


 Forum

Leonardo FIBONACCI

FİBONACCİ (Leonardo Fibonacci) KİMDİR?

fibonacci 01 Z7F1Z

      Orta çağın en büyük matematikçilerinden biri olarak  kabul edilen Fibonacci İtalya´nın ünlü Pisa şehrinde doğmuştur. Çocukluğu babasının çalıştığı Cezayir´de geçmiştir. İlk matematik eğitimini müslüman bilim adamlarından almış ve İslam aleminin kitaplarını incelemiş ve çalışmıştır. Avrupa´da Roma rakamları kullanılırken ve sıfır  kavramı ortalarda yokken Leonarda Arap rakamlarını ve sıfırı öğrenmiştir.


      1201 yılında "Liber Abacci" (cebir kitabı manasına gelir) adında bir matematik kitabı yazmıştır. Bu  kitapla Avrupa´ya Arap rakamlarını ve bugün kullandığımız sayı sistemini tanıtmıştır. Bu kitapta, ilkokulda öğrendiğimiz temel matematik  ( toplama, çarpma, çıkartma ve bölme ) kurallarını bir çok örnek vererek anlatmıştır.

 

FİBONACCİ DİZİSİ

     Gelelim Fibonacci´nin ünlü sorusuna..

     "Bir çift yavru tavşan( bir erkek ve bir dişi) var. Bir ay sonra bu yavrular erginleşiyor..

Erginleşen her çift tavşan bir ay sonra bir çift yavru doğuruyorlar. Her yavru tavşan bir ay sonra erginleşiyorlar. Hiç bir tavşanın ölmediğini ve her dişi tavşanın bir erkek bir dişi yavru doğurduğunu

varsayalım.   Bir yıl sonra kaç tane tavşan olur?"

   1. İlk ayın sonunda ,  sadece bir çift vardır.
   2. ikinci ayın sonunda  dişi bir çift yavru doğurur, ve elimizde 2 çift tavşan vardır.
   3. Üçüncü ayın sonunda,  ilk dişimiz bir çift yavru doğurur, 3 çift tavşanımız olur
   4. Dördüncü ayın sonunda , ilk dişimiz yeni bir çift yavru daha doğurur, iki ay önce doğan dişi de bir çift yavru doğurur ve 5 çift tavşanımız vardır.

     Bu şekilde devam ederek  şu diziyi elde ederiz: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55,89,144  Dizideki sayılar Ocak (ilk yavru çiftinin olduğu ay)  ile Aralık arasındaki ayların her birinde tavşan çiftlerinin sayısını vermektedir.

      Peki, bu diziyi böylesine ilginç kılan nedir?   Bunu üç ayrı nedene bağlayabiliriz.

   1. İlk  olarak dizinin küçük üyelerinin doğada, beklenmedik yerlerde karşımıza çıkmasıdır.; bitkiler, böcekler, çiçekler vb. şeylerle ilgili olarak..

   2. İkinci neden,  oranların limit değeri olan 0,618033989 sayısının çok önemli bir sayı olmasıdır. ALTIN ORAN diye adlandırılan bu sayı Leonardo Da Vinci'nin resimlerinden eski Yunan tapınaklarına kadar bir çok sanat eserinde ve doğada karşımıza çıkan bir sayıdır.

   3. Üçüncüsü ise sayılar teorisinde beklenmedik biçimde farklı bir çok kullanımı olmasıdır.

 

FİBONACCİ SAYILARI VE BİTKİLER

Eğer bir bitkiyi dikkatle incelerseniz fark edersiniz ki, yapraklar ,hiç bir yaprak alttaki yaprağı kapmayacak şekilde dizilmiştir. Bu da demektir ki, her bir yaprak güneş ışığın eşit bir şekilde paylaşıyor ve yağmur damlaları bitkinin her bir yaprağına değebiliyor.


      Bir bitkinin sapındaki yaprakların, bir ağacın dallarının üzerinde hemen her zaman Fibonacici sayıları bulursunuz. Eğer yapraklardan biri başlangıç noktası olarak alınırsa ve bundan başlayarak, aşağıya ya da yukarıya doğru, başlangıç noktasının tam üstünde veya altında bir yaprak buluncaya kadar yapraklar sayılırsa bulunan yaprak sayısı farklı bitkiler için değişik olacaktır ama her zaman bir Fibonacci sayısıdır.

      Fibonacci sayılarıyla bitki aleminde karşılaşmanın en çarpıcı örneklerinden biri ayçiçeği tohumlarında mevcut, saat ibresinin hareket yönünde ve buna karşı yönde uzayan iki tür spirallerin sayısının ardışık  iki Fibonacci sayısı olmasıdır. Orta büyüklükte ayçiçekleri için spirallerin sayısı 34´ karşılık 55 veya 55´e karşılık 89, daha büyükleri için 89´a karşılık 144, ve küçükler içinde 13´e karşılık 21 veya 21´e karşılık 34 olarak gözlenmiştir.

Buna benzer bir durum papatya çiçeklerinde 21´e karşılık 34, ananaslarda 8´e karşılık 13, çam kozalaklarında 5´e karşılık 8 veya 8´e karşılık 13 olarak gözlenmiştir.


       Bitki aleminde yaprakların saplar üzerindeki dizilişi (phyllotaxy) ile Fibonacci sayıları arasındaki ilişkiye dair çok sayıda örnek vardır. Örneğin 2/5 kesri ile ifade edilen bir phyllotaxy, iki yaprağın sap boyunca aynı sıraya gelinceye kadar sap etrafında iki tur yaptığını ve sap boyunca 5 tane sıra  oluşturduğunu anlatmaktadır. Sap boyunca belli bir yapraktan sonra 6. yaprak aynı sırada (hizada)
olup, ardışık iki yaprak sap etrafında 720/5=144 derecelik açı yapmaktadır. Bazı bitkiler için bu oranlar: Karaağaç, çim için 1/2, Kayın için 1/3, Meşe, elma, armut için 2/5, Kavak, muz için 3/8, Badem, pırasa için 5/13 olarak gözlenmiştir.

 

       Fibonacci dizisine büyüyen bir bitkinin üzerinde oluşan koltuk ve sap sayısında da rastlanır.

        Yukarıdaki şekilde olduğu gibi sağa doğru uzayan bir petek ve n numaralı gözeye ulaşmak isteyen ancak büyük numaralı gözeden küçük numaralı gözeye dönmeyen bir arı göz önüne alalım. Arı n numaralı gözeye ulaşmak için kaç farklı yol izleyebilir? n = 1, 2, ... için b(n), n numaralı gözeye ulaşmak için izlenebilecek yol sayısı olsun. b(1) = 1, b(2) = 2 olmak üzere arının n numaralı gözeye gelebilmesi için ya n-1 numaralı ya da n-2 numaralı gözeye gelmiş olması gerekir ki, buralara b(n-1) ve b(n-2) yoldan gelebileceğinden, b(n) = b(n-1) + b(n-2) indirgeme bağıntısı elde edilir ki buda Fibonacci dizisinin indirgeme bağıntısının kendisidir.

(b(n)) dizisinin elemanları, 1, 2, 3, 5, 8, 13, ... olmak üzere

bunlar bir eleman gecikmeli Fibonacci dizisinin elemanlarıdır.

Fibonacci serisi Ağaçta

fibonacci agac 5Z34C.gif

Fibonacci serisi Gülde

fibonacci serisi gul 6E53D

 

Fibonacci Altın Kare

fibonacci golden rectangle 4Z944

 

 

 

new york abortion clinic open quotes on abortion
spy calling go spy apps for android free download
wives who want to cheat blog.sitters4charities.org cheat on your wife website
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat

Etiketler : Leonardo, Fibonacci, Bilimadamları, Hayatı, Biyografi, Matematik
Yazan : mania  |
22 Agu 2006 Sal   
|  95.300 defa Okundu.
Yorumlar

(Toplam yorum : 2113 )
seda kaya (Misafir)
14 Kas 2012 Çar
ödevmden 1 aldım sizin yüzünüzden yanlış bilği vermişsiniz mallar...
misafir (Misafir)
29 Ara 2013 Paz
fibonacci nin fraktal ve fraktal geometrisi hakkında yaptığı çalışmalar nelerdir?
why are women unfaithful why women cheat with married men wife cheat
hamza öztürk (Misafir)
24 Şub 2014 Pts
seda kaya gerçekten yanlış bilgimiiiii???
Malar inekler yanlış bilgi vermişsiniz (Misafir)
12 May 2014 Pts
spy calling go spy apps for android free download
sema (Misafir)
20 May 2014 Sal
Dogru bilgiiii seda kaybol surdan
pregnancy stages termination of pregnancy at 22 weeks where to get an abortion pill
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat
printable prescription drug coupons read viagra coupons from manufacturer
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.