Loading...
BilimAdamları Arşivi


 Forum

Wolfgang Pauli

Wolfgang Pauli (1900- 1958)

Wolfgang Pauli 01 ED11C

 

Wolfgang Pauli 2 nisan 1900´de Viyana´da doğdu. Arnold Sommerfeld´in yanında Munich Universite´sine gitmeden önce ilk eğitimini Viyana´da yaptı. Doktorasını 1921 yılında aldı ve Göttingen Universite´sinde bir yıl Max Born´un, daha sonraki yıl da Copenhag´da Niels Bohr'un yanında asistan oldu. Zurih Federal teknoloji Universite´sinde teorik fizik profesörü olmadan önce, 1923-28 yıllarında Hamburg Universite´ sinde okutman olarak çalıştı.

 Wolfgang Pauli

 

Daha sonra Michigan Universite ´si (1931 ve 1941) ve Purdue Universite ´sinde(1942) aynı görevle çalıştı. 1940 yılında Princeton´da Teorik Fizik Bilim başkanlığına seçildi. Fakat II.dünya savaşı sonrası Zürih´e geri döndü.


Pauli yirminci yüzyıl fizikçilerinin seçkinlerindendi. Onun arkadaşları daha öğrenciyken o, bir lider olarak biliniyordu. Görecelik Teorisinin iyi bir açıklamasını yayımladı. Onun adıyla anılan Exclusion prensibi´ ni ortaya attığında, atomun yapısını belirginleştirdi, ve elektronun durumunu nitelendirmek için iki değişkenli bir fonksiyonun gerekliliğini ortaya koydu. Pauli, II. dünya savaşından hemen önce Zürih´teki Teorik Fizik araştırma merkezinde, yüksüz, ağırlıksız ve Beta bozumu sırasında enerji yüklü parçacığı, neutrinonun varlığının farkına varan ilk kişidir.

 

Wolfgang Pauli 03 956Z9    Wolfgang Pauli 04 2C913
 

Pauli; alanların quantum teorisi keşfine büyük katkılarda bulundu ve 1945 yılında bu alandaki büyük ilerlemeye aktif olarak katıldı. Daha önce temel parçacıkların yörünge ve istatistiği arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, alan teorisini birleştirmiştir.

 

Teorik fizik ve quantum mekanik problemleri üzerine birçok ülkede makaleleri yayımlandı. Bunlar Enzyklopaedie der Mathematischen Wissenschaften Volume 5 Part 2, (1920) de yayımlanan Theory of Relativity,Handbuch der Physik, Vol. 23, (1926) de yayımlanan Quantum Theory , ve Handbuch der Physik, Vol. 24 (1933) de Principles of Wave Mechanics.

 

Wolfgang Pauli 05 9A4Z1  Wolfgang Pauli 06 63348

Pauli Royal Society of London ´in yabancı bir üyesiydi. Ayrıca Swiss Physical Society, American Physical Society, American Association for the Advancement of Science´yede üyeydi. 1930 yılında Lorentz Madalyasıyla ödüllendirildi.

Wolfgang Pauli, Franciska Bertram ile 4 nisan 1934 yılında evlendi. 15 aralık 1958´ de Zürih´te öldü.
cell phone snooping software searchengineoptimization-seo.net free spy software
girlfriend cheated on me click i cheated on my girlfriend but i love her

Etiketler : Wolfgang , Pauli , Rayleigh, bilim, bilimadamlari, gauss, matematik, almanya, geometri, öklit, Eukleides, geometri, bilimteknoloji, gaus, gauss
Yazan : mania  |
10 Ara 2005 Cts   
|  16.334 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.