Loading...
BilimAdamları Arşivi


 Forum

Stephen Hawking

STEPHEN  HAWKING´IN HAYATI (1942 - 14 Mart 2018)

stephen hawking1

 

Hayatının büyük bir kısmını bir tekerlekli sandalyede yaşayan ve dış dünya ile iletişimini sadece özel bir bilgisayar ile yapabilen ve çağımızın en büyük fizikçilerinden biri olarak kabul edilen Stephen Hawking'in hayatı bir ibret hikayesi.

1942 yılında Oxford kentinde doğan Stephen Hawking, University College´da Trinity College´da öğrenim gördü. Daha sonra Caius College´da öğretim görevlisi oldu.1960´larım başında tedavisi olmayan amyotrofik lateral skleroz hastalığına yakalandı.
Buna rağmen çalışmalarına devam etti.Görelilik kuramı ile kuvantum mekaniğinden yararlanarak kara deliklerin özelliklerini kuramsal olarak ortaya koydu.

 Stephen Hawking ve ilk eşi Jane 1965Stephen HAwking

 

Çalışmaları klasik termodinamiğin ile kuvantum mekaniğin yasaları arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğu için önemlidir. Fiziğe katkılarından dolayı birçok ödül kazanan Hawking 1979 yılında Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsüne getirilmiştir.

Stephen Hawking... Einstein'den bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen matematik profesörü.

21 yaşındayken Charcot (ALS) hastalığı tanısı kondu. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti.

 

Ünlü bilim adamı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla,  bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isim, Hawking. Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı.

 

 stephen hawkingstephen hawking

 

Hastalığıyla gizemli bir kişilik oluşturan Hawking, kıyamet habercisi gibi. Son kitabı “Ceviz Kabuğundaki Evren”de, dünyanın büyük bir felakatle karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmiş, bu önerisiyle de ilahiyat profesörü Y. Nuri Öztürk tarafından “Dabbetü’l–Arz” yani kıyameti haber veren yaratık olarak nitelendirilmişti. Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan “Zamanın Kısa Tarihi” kitabı, Hawking’e asıl şöhreti getirmişti. İlk kitabının yayımlanmasından bu yana gerçekleşen önemli buluşların ardındaki sırrı açığa çıkaran “Ceviz Kabuğundaki Evren”, “Zamanın Kısa Tarihi”nin bir devamı sayılabilir.

 

uzay Karadelik galaksi

 

Yeni kitabıyla yazar, bizleri çoğu kez gerçeklerin kurmacadan daha şaşırtıcı olduğu teorik fiziğin en üst noktalarına çıkarıyor ve evrenin temel ilkelerine dair anlaşılır yorumlarda bulunuyor.
Görelilik kuramından zaman yolculuğuna, süper kütle çekiminden süpersimetriye, kuantum teorisinden M-Kuramı’na ve bütünsel beyin algılanımına kadar evrenin bilinen en kışkırtıcı sırlarına kapı aralayan kitap, Einstein'in “Genel Görelelik Kuramı” ile Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayabilecek eksiksiz ve tek bir teori geliştirmeye çalışıyor.

Okur, kitabı bir bilimsel eser olarak algılayabileceği gibi, rahatlıkla bir bilim–kurgu romanı gibi de değerlendirebilir. Hawking’in “karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi” buna imkan tanıyor çünkü.


STEPHEN HAWKING DEN BAZI SÖZLER.

 1. “İnsanoğlu, evren tarihinin sadece küçük bir dönemi boyunca varlığını sürdürüyor. Karşılaşacağımız yabancı bir yaşam formu, bize göre çok daha ilkel veya çok daha gelişmiş olabilir.”
 2. “Embriyoların insan vücudu dışında büyütülmesiyle daha büyük beyinler ve daha gelişmiş bir zeka sağlayacaktır.”
 3. “Sıradan bir solucanın beyni, günümüzde bilgi-işlem gücü açısından bilgisayarlarımızı geride bırakıyor.”
 4. “Evrenin genişleme hızı o kadar kritik bir noktadadır ki, Big Bang´ten sonraki birinci saniyede bu oran eğer yüz bin milyon kere milyonda bir daha küçük olsaydı evren şimdiki durumuna gelmeden içine çökerdi.” 
 5. "Görelilik kuramı mutlak zamanı çöpe attı. Bir çift ikizi düşünelim. Diyelim ki ikizlerden biri dağın tepesinde yaşasın, ötekisi deniz yüzeyinde. İlk ikiz (yani dağın tepesinde yaşayan) ikincisinden daha çabuk yaşlanacaktır. Yani yeniden karşılaştıklarında öbüründen daha yaşlı olacaktır." (Stephen Hawking, Zamanın Kısa Tarihi, s.54)
 6. "Gen mühendisliginin iyi bir iş olduğunu söylemiyorum. Ancak gelecekte, beğenelim beğenmeyelim, (gelecek yüzyıl ya da bin yılda değilse bile) önümüzdeki milyonlarca yıl içinde muhtemelen genetik olarak geliştirilmiş insanlar olacaktır"
 7. "Gelecek yüzyılda kendimizi yok etmezsek, gezegenlere ve yakın yıldızlara gidebileceğiz"
 8. "İnsandan daha gelişkin çok üstün canlı türleri varsa niye diğer gökadalara yayılmadılar... Veya bizi ziyaret etmeyip de bizi kendi halimize bırakıp başımıza açtığımız dertlere yanmamızı seyredilenler olabilir mi ?.. Daha düşük düzey bir yasam sekline bu denli hürmetkar olabileceklerinden şüphe ederim."
 9. "Böyle giderse 2 bin 600 yılında dünyada tüm insanlar omuz omuza sıkışık duracaklar"
 10. "Günümüzdeki insanlara benzeyen tiplerin yer aldığı Uzay Yolu gibi bilim kurgu filmlere inanmıyorum. İnsanların üzerinde genetik mühendisliğin yasaklanması isteniyor. Ama ben bunun yasaklanabileceğine ihtimal vermiyorum. Ekonomik nedenlerle, hayvanlar ve bitkilerin genleriyle oynanmasına izin verilecek. Ve bir gün biri, insanların genleriyle de oynayacak. Eğer totaliter bir dünyada yaşamıyorsak, bir yerlerde birileri, insanları yeniden yaratarak geliştirmeyi denemesi kaçınılmazdır..."

Stephen Hawkingin Bazı kitapları

 • The Large Scale Structure of Spacetime, 1973
 • General Relativity: An Einstein Centenary Survey, 1979
 • Superspace and Supergravity, 1981
 • A brief history of time (zamanın kısa tarihi: dünya çapında en çok yankı uyandıran ve en çok tanınan kitabı)
 • Black Holes and Baby Universes and Other Essays
 •  


  HABER:

  En zeki adama kadın işkencesi

  Dünyann en zeki adamı hawking´e iskence   Karısı, 210 IQ  ile dünyanın en zeki adamı olan engelli astrofizikçi Steven Hawkings’i küvete batırıyor ve altına kaçırmasını sağlıyordu.

   

  Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabıyla tanınan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking'in (64) 11 yıllık karısı Elaine’den fiziksel şiddet gördüğü için boşanacağı haberi tüm dünyada ilgi uyandırdı.

   

  Elaine’in (55), 22 yaşından bu yana tekerlekli sandalyeye mahkum ve bilgisayar yardımıyla konuşan Hawking’e inanılmaz işkenceleri ilk kez ortaya çıktı.

  EŞ DEĞİL CANAVAR

  İngiliz Daily Mail’e konuşan Profesörün eski bakıcısı bir kadına göre Elaine kocasını erkek bakıcısıyla aldatıyordu. Hawking’e lazımlık vermiyor, saatlerce idrarını tutan profesör onlarca insanın içinde altına kaçırıyordu. Banyo sırasında küvete batırıyor dakikalarca suyun altında bırakıyordu. Sandalyesinin tekerlerini kilitleyerek evlerinin bahçesinde saatler güneş altında kalmasını sağlıyor, bilimadamının yüzü yanıklar içinde kalıyordu.

  Kaynak: Vatan


   

  Stephen Hawking ile ilgili diger bölümlerden linkler
    Stephen Hawking Bir Filmde
  spy calling site spy apps for android free download

  Etiketler : Stephen, Hawking, Bilim, Fizik, Uzay, Teori, Sav, Tez, Işıma, Kara+delik, Evren, Tanrı, Blackhole, Zaman
  Yazan : mania  |
  16 May 2005 Pts   
  |  139.408 defa Okundu.
  Yorumlar

  (Toplam yorum : 2113 )
  boşve r sedsn (Misafir)
  21 Şub 2011 Pts
  gerçekten ibretlik
  cell phone snooping software open free spy software
  why are women unfaithful anvly.com wife cheat
  my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat
  printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer
  ömer faruk tosun (Misafir)
  7 Mar 2011 Pts
  korkunç ama güzel bir yaşam sonu kötü
  would my boyfriend cheat my boyfriend thinks i cheated how to cheat on boyfriend
  my wife cheated on me with my father husband cheated wife women who like to cheat
  bırak şunu seversen (Misafir)
  25 Nis 2011 Pts

  bırak şunuseversen


   

  yasemin yasemin (Misafir)
  3 May 2011 Sal
  başlıktan da anlaşılcağı gibii klas bir söz kadın değill canavar..
  gavur stephen (Misafir)
  5 May 2011 Prş
  çok da fifi gavur stephen
  boşver yok (Misafir)
  25 Kas 2011 Cum


  öyle yalan asla gerçek  olmayacak

  sadece bir mantıksızlık ve inanmayın kandırmaca beyin yıkama

   

  girlfriend cheated on me i had a dream my girlfriend cheated on me i cheated on my girlfriend but i love her
  Rumeysa Alev (Misafir)
  25 Kas 2011 Cum
  kıyamet alametçisi arkadaslar bu adam acın biraz kıtap okuyun sizde görüceksiniz ki öyle yada bu sayfadakı okuduklarınzdamı dıkkatınızı cekmedı hıc dusunun bıraz bakalımmm
  Kur´an insanı (Misafir)
  25 Kas 2011 Cum


    Değerli insan Yaşar Nuri ÖZTÜRK´ün bu kişi hakkında sarf ettiği söz yerinde bir tespit olarak görüyor ve kendisine bundan sonra  yapabileceğim her türlü duayı esirgemiyeceğimi beyan ederim.

   Dinimizın OKU emrini en iyi şekilde yerine getiren bir insan olarak görüyorum.her yönüyle İbret alınacak çok ender bir kişilik..

     saygılarımı sunuyorum.

  cell phone snooping software searchengineoptimization-seo.net free spy software
  why are women unfaithful link wife cheat
  my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
  şengül akın (Misafir)
  27 Kas 2011 Paz
  ibret alınacak bir hayat hikayesi bir insan dünyada örnek alınacak kadar zekiyse bedensel engel sorun değil beyinsel engeli olan beyinsizler iyi düşünsün saygılarımla
  spy calling spy tracking apps spy apps for android free download
  imran coo (Misafir)
  11 Ara 2011 Paz
  Belki yanlış düşünüyo olabilirim , konu hakkında okuduğum metin dışında pekte bilgim yok açıkçası . 
  Herkes birşeylerin bedelini ahirette  veya burda öder değil mi ? 
  Hawking burda ödemeye başlamış , garip ? (En doğrusunu Allah bilir )
  new york abortion clinic website-knowledge.com quotes on abortion
  cell phone snooping software go free spy software
  wives who want to cheat blog.sitters4charities.org cheat on your wife website
  boşver adımı (Misafir)
  9 Oca 2012 Pts

  vaaaaaaaaaaaaa o adama acıdım
  printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer
  beyza beyza (Misafir)
  11 Şub 2012 Cts
   Yazıklar olsuuunnn..... böyle eşe allah büyük bunun öbür 
  dünyasıda var allah aciz şifalar versin :(
  printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer
  wfaruk (Misafir)
  26 Şub 2012 Paz
  adM muhteşem

  pregnancy stages define dilation and curettage where to get an abortion pill
  sanane (Misafir)
  19 Nis 2012 Prş
  adama acıdım ama çok zeki     :D
  new york abortion clinic open quotes on abortion
  wives who want to cheat so your wife cheated cheat on your wife website
  would my boyfriend cheat slokell.com how to cheat on boyfriend
  printable prescription drug coupons rx drug coupons viagra coupons from manufacturer
  talha KARAKAYA (Misafir)
  24 Ara 2012 Pts
    yav öğretmen ödev verdi stephen hawking kimdir diye
  new york abortion clinic open quotes on abortion
  spy calling site spy apps for android free download
  hko7tp (Misafir)
  17 Oca 2013 Prş
  adam ayştandan sonra geliyor.  Ve adam sizin gibi ezik değil . Salaklar .  vay adama acıdımda denmez.  
  misafir02 (Misafir)
  8 Şub 2013 Cum
  harika bir adammıs yaa keske eşi boyle bısey yapmasaymıs Allah obur dunyada cezasını versın ıns :(
  would my boyfriend cheat my boyfriend thinks i cheated how to cheat on boyfriend
  zeynep (Misafir)
  7 Nis 2013 Paz
  ALLAH o kadının belasını versin
  yusuf akkaya (Misafir)
  10 Ara 2013 Sal
  haklı kadının dilinden korkarım
  buse kara (Misafir)
  15 Mar 2014 Cts
  bu adam ölmüşmü 
  my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
  Yorum Yaz
  isim soyisim
  Email
  Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.