Loading...
Yeni İcatlar


 Forum

Dünyanın En Büyük Teleskobu

Yerin 1.400 metre altında ve bir servete mal oldu: İşte dünyanın en büyüleyici teleskobu...

dunyan n en buyuk teleskobu dbc.jpg

Şu an için Dünya üzerindeki en büyük parçacık detektörü olan ‘buz Küpü’, sahip olduğu üç boyutlu yerleşime sahip algılayıcılar sayesinde evrenin en kuvvetli kaynakları olarak  düşünülen ve genellikle radyoaktif parçalanma ve nükleer tepkimeler sonucu ortaya çıkan nötrinoları saptayabilecek.

Dünyanın en büyük nötrino gözlemevi geçtiğimiz günlerde Güney Kutbu´nda tamamlandı. IceCube adındaki bu gözlemevinin yapımı tam 10 yıl sürdü. Araştırmacıların açıklamalarına göre ise proje için 20 yıldır hazırlanılıyor.

Güney Kutbu´nun derinliklerine indirilen bu dev teleskop bir kilometre karelik yer kaplıyor ve yerin tam 1400 metre altında. Güney Kutbu´nda bu denli büyük bir sondajın yapılabilmesi içinse mühendisler çok büyük paralar kullanarak buralarda 1400 metre aşağı inmişler. Dünyadaki en uzun üç gökdelenin boyları toplamı bu teleskobun boyuna yetişemiyor.

Tam 271 milyon dolara mal olan bu teleskopla bilim adamları yüksek enerjili nötrinoları araştıracak, siyah madde hakkında daha fazla ipuçlarına ulaşmaya çalışacak ve supernova patlamalarını, gama ışını çıkışlarını ve kara delikleri daha yakından ve incelikle araştıracaklar.

Bir örneği de CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki CMS (Compact Muon Solenoid) olan parçacık detektörleri, nükleer bozunma, kozmik radyasyon veya bir parçacık hızlandırıcısı içindeki tepkimeleri saptamada, tespit edilen radyasyonun sahip olduğu enerjiyi belirlemede ve parçacıkların momentum, yük ve dönüşlerini ölçmede kullanılıyor.

Chip Online

why are women unfaithful link wife cheat
my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer

Etiketler : Dünyanın, En, Büyük, Teleskobu
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  5.214 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.