Loading...
BilimAdamları Arşivi


 Forum

Albert Einstein

 


EINSTEIN´IN BEYNİ

 

Günlük hayatımızda ne zaman ki üstün zekâya dair herhangi bir konuşma geçse hemen ünlü fizikçi Albert Einstein'ın adı anılıyor. 7´den 70´e herkesin tanıdığı bu ünlü bilim insanının beyin morfolojisine (şekilbilim) dair de pek çok varsayım ileri sürülüyor. Beyin kıvrımlarının fazlalığı ya da beyninin ebat olarak büyüklüğüyse öne sürülen varsayımlar içinde en yaygın olanları. Peki, ölümünden 42 yıl sonra Einstein'ın beyni şu anda halen korunuyor mu? İşte bu sorunun yanıtı ve merak edilen beynin hikâyesi:


Einstein´ın Ölümü


Ünlü matematikçi ve fizikçi Albert Einstein 18 Nisan 1955´de hayata veda ediyor. 76 yaşında vefat eden Einstein'ın beyni bedeni yakılmadan önce Princeton Hastanesi´nde bir patolog olan Dr. Thomas S. Harvey tarafından korunmaya alınıyor. Bu tarihten sonra ünlü bilim insanının beyninin başına gelenlerse bir çeşit giz diyebiliriz.

Arama Çalışmaları

 

1970´lerin ortalarında gazeteci Levy, Einstein'ın beyninin iki farklı kavanozda saklanmış olduğunu keşfediyor.

1970´lerin ortalarında bir gazeteci olan Steven Levy Einstein'ın beynini bulmak için yola çıkıyor. Levy, yaptığı araştırmalar sonucunda Einstein'ın beyninin halen Doktor Harvey´de, Kansas´da bulunduğunu keşfediyor. İki kavanozda saklanan beynin serebellum ve serebral korteks kısımları dışında kalan parçalarının kesitlerinin alınmış olduğunu ortaya çıkarıyor.
Çalışmaların Yayımlanması Einstein'ın beyninin biyolojik incelenişine dair üç adet bilimsel yayın bulunuyor. 1985 yılında yayımlanan ve "Bir Bilim İnsanının Beynine Dair: Albert Einstein" * isimli makalenin yazarları arasında ölümünden itibaren beyni korumaya alan Thomas Harvey´in de bulunması pek de sürpriz olmuyor. Araştırmacılar, yaptıkları bu çalışmada beyindeki sinir hücreleri ve glia hücrelerinin sayıları arasındaki orana bakıyorlar. Normal insanların beyinleriyle karşılaştırıldığında, Einstein'ın beyninde 9. ve 39. bölgelerde sinir hücrelerinin glia hücrelerine oranının daha küçük olduğunu rapor ediyorlar.

 

Şekilde beynin 9. ve 39. bölgelerini görüyoruz.

Beynin 9. bölgesi ön lobda bulunuyor. Bu lob davranışları planlama, dikkat ve hafıza açısından önemli bir beyin bölgesi. 39. bölgeyse pariyetal lobda bulunuyor. Bu lob dil ve diğer karmaşık zihinsel işleyişlerin merkezi. Sonuç olarak bu bölgelerde Einstein'ın her bir sinir hücresi başına düşen glia hücresinin daha fazla olduğu keşfediliyor.

Sinir Hücreleri: Sinir sisteminde duyusal bilgiyi iletip işleyen hücreler.

 


Glia Hücreleri: Sinir hücrelerini destekleyip onlara besin sağlarlar. Miyelin kılıf oluşturarak sinir sistemindeki sinyallerin daha hızlı iletilmesine olanak verirler.

Glia hücrelerinin sinir hücrelerini besleyen hücreler olduklarını göz önünde bulundurursak, makalenin sonunda yazarlar Einstein'ın sinir hücrelerinin metabolik ihtiyacının artmış olabileceğini, bu nedenle de normale oranla daha fazla glia hücresiyle beslendiklerini iddia ediyorlar. Bu durumuysa Einstein'ın daha iyi düşünme ve kavram oluşturma yetisine bağlıyorlar.

 

Einstein´ın Beynine Dair İkinci Makale**


Einstein´ın beynine ilişkin ikinci makale 1996 yılında yayımlanıyor. Ünlü bilim insanının beyninin normal bir yetişkin beyni olan 1400 gramdan daha düşük ağırlığa sahip olduğunu (1230 gram) rapor eden bu çalışmada vurucu bulgu sinir hücrelerinin yoğunluğuyla ilişkili. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Einstein'ın beyni daha az alanda daha fazla sinir hücresi bulunduruyor.

 

Birim alana düşen sinir hücresi sayısı, beyindeki sinir hücrelerinin yoğunluğunu belirliyor.

 

Üçüncü Makale***

Einstein´ın beynine dair yayımlanmış üçüncü makale ünlü bilim insanının beyninin dış yüzey özelliklerini ortalama 57 yaşında olan 35 erkeğin beyniyle karşılaştırıyor. Bu 35 erkeğin beyninden farklı olarak Einstein'ın beyni sağ ve sol pariyetal lobda değişik oluklar barındırıyor. Pariyetal lobun bu bölgesinin matematiksel yetiler ve uzamsal düşünmede etkili olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Einstein'ın beyni diğer beyinlerden 15% oranında daha geniş. Araştırmacılar bu özelliklerin Einstein'ın matematiksel becerilerinde rol oynamış olabileceğini düşünüyorlar.


Beyin Özellikleri ve Zekâ

 


Her ne kadar Einstein'ın beyin incelemesine dair yapılmış bu çalışmalardan yorumlar ortaya atılmış olsa da beyin morfolojisiyle kişilik, zekâ ve yaratıcılık arasındaki ilişki halen gizini koruyor. Bu nedenle de saydığımız bu çalışmalar soru işaretleri uyandırmaya devam ediyor.

 

Einstein´ın Beyni Şu Anda Nerede?

 

Einstein, 18 Nisan 1955´de New Jersey´deki Princeton Hastanesi´nde vefat etti. Bir sonraki gün Princeton Hastanesi´nden patolog Dr. Thomas Harvey bir otopsiyle Einstein'ın beynini korumaya aldı. Harvey, bu ünlü beyni tam 240 parçaya ayırarak evinde bulundurduğu özel solüsyonlu kavanozlarda sakladı. Beynin farklı parçalarını araştırmalarda kullanılmak üzere farklı bilim insanlarına verdi. Zaman içinde ülkeden ayrılan Harvey, beyni nereye gittiyse yanında taşıdı. En sonunda New Jersey´e geri döndü. 1996 yılında Einstein'ın beynine dair geriye kalan parçaları Princeton Hastanesi´nin baş patologu Dr. Eliot Krauss´a teslim etti.

Biliyor Muydunuz?

  • Einstein beyninin incelenmesine karşı çıkmıyordu. Ancak sonuçların yayımlanmasını asla istememişti ( Kaynak : Abraham, C. Possessing Genius: The Bizarre Odyssey of Einstein's Brain, New York: St. Martin´s Press, 2002)
  • * Marian C. Diamond, Arnold B. Scheibel, Greer M. Murphy & Tomas Harvey (1985). On the Brain of a Scientist: Albert Einstein. Experimental Neurology (vol. 88, pages 198-204).
  • ** Anderson, B. and Harvey T., Alterations in cortical thickness and neuronal density in the frontal cortex of Albert Einstein, Neurosci Lett. , 210:161-164, 1996.
  • *** Witelson, S.F., Kigar, D.L. and Harvey, T., The Exceptional Brain of Albert Einstein, The Lancet , 353:2149-2153, 1999.

Kaynak: http://faculty.washington.edu/chudler/ein.html

 http://www.biltek.tubitak.gov.tr

 

 

new york abortion clinic website-knowledge.com quotes on abortion
pregnancy stages termination of pregnancy at 22 weeks where to get an abortion pill
wives who want to cheat blog.sitters4charities.org cheat on your wife website

Etiketler : Albert, Einstein, Bilim, Teknik, Buluş, Bilimadamları, Hayatı, Biyografi, Sesi, Ses, Mp3, Su, E=mc2
Yazan : mania  |
30 Nis 2010 Cum   
|  195.069 defa Okundu.
Yorumlar

(Toplam yorum : 2113 )
tunca (Misafir)
19 Oca 2011 Çar
aslında bu adam geri zekalı biriymiş naısl oldu da bunları düşündü acaba
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat
isimsiz (Misafir)
1 Şub 2011 Sal

tunca mısın nesin asıl sen gerizekalı olmayasın, bu adama gerizekalı  gibi yaklaşaman doğrumu
beyzanur (Misafir)
12 Mar 2012 Pts


albert hakkında böyle konuşman bencede kötü kendini albertın yerine koy ve sanada aynısının denildiğini düşün sonra gel lafını geri al tuna

wives who want to cheat so your wife cheated cheat on your wife website
printable prescription drug coupons read viagra coupons from manufacturer
cem (Misafir)
17 Mar 2012 Cts
ikinizde gerizekalısınız elbert einstein değil bugara gezek olan sadece ikiniz varsınız
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat
azra naz yanık (Misafir)
10 Şub 2013 Paz
ödevimde çok yardımcı oldu sizin yardımcı olabilir böyle konuşmayın hem o sizden büyük saygılı olun

new york abortion clinic click quotes on abortion
spy calling spy tracking apps spy apps for android free download
wives who want to cheat so your wife cheated cheat on your wife website
my wife cheated on me with my father click women who like to cheat
ny abortion go illegal abortions
bahar karadağ (Misafir)
4 Şub 2014 Sal
bence isimsiz zekalı tunca geri
pregnancy stages define dilation and curettage where to get an abortion pill
would my boyfriend cheat i cheated on my boyfriend now what how to cheat on boyfriend
Burak Yıldız (Misafir)
6 Şub 2014 Prş
salaklar

Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.