Loading...
Bilim Teknik
   Teori ve Yasalar
   20.YY da Bilim Teknik


 Forum

Bir Yıl Bozulmadan Saklanabilen Kavun

Malatya´nın Arguvan İlçesi´nde kavun yetiştiriciliği yapan Mehmet Işık, bir yıl bozulmadan kalabildiğini belirttiği kavunları, 5. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı´nda tanıttı.

bir yil bozulmayan kavun cad.jpg

A.A muhabirine, her yıl yaklaşık 250 ton kavun ihraç ettiğini anlatan Mehmet Işık, ´´Narmikan Kavunu´´nun en önemli özelliğinin bir yıla yakın bir süre saklanabilmesi olduğunu söyledi.

Kavunun adını, Yazıbaşı Köyü´nün eski adı olan ´´Narmikan´´dan aldığını dile getiren Işık, 20 yıl önce ilk kez yetiştirilen kavunun günümüzde Yazıbaşı Köyü´nün en önemli geçim kaynağı olduğunu kaydetti. Üretici Mehmet Işık, şöyle konuştu:

´´Yazıbaşı Köyü´nün en önemli geçim kaynağı haline gelen ´Narmikan´ kavunu bir yıla yakın bir süre soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulmadan saklanabiliyor. Mevsiminin dışında taze ve tamamen doğal olarak tüketilebilen sayılı ürünlerden biridir. 20 yıl önce yetiştirilmeye başlayan kavun köyümüzle bütünleşti. Bu ürünün tanınması için Malatya merkezdeki Mişmiş Park Fuar Alanı´nda kurulan 5. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı´nda göstermek istedim. Aldığım tepkiler çok iyiydi. Mevsiminde özellikle İstanbul´da çok fazla tüketilen kavunun yeterince tanıtılamadığını da düşünüyorum.´´

would my boyfriend cheat my boyfriend thinks i cheated how to cheat on boyfriend

Etiketler : Bir, Yıl, Bozulmadan, Saklanabilen, Kavun
Yazan : mania  |
10 Nis 2011 Paz   
|  2.945 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.