Loading...
Elektronik
   Temel Elektronik
   Bilgisayar Elektroniği
   Semboller
   Devre Elemanları Listesi


 Forum

Paralel Port

Paralel Port nedir Ne işe yarar Paralel Port bilgisayarımızın kasasının arkasında bulunan 25 pinlik D şeklindeki konnektördür. Genellikle printer bağlanmak için kullanılır.

 

En çok kullanacağımız bu 25 pin içinden 8 adet çıkış (output) pini, 5 adet giriş (input) pini ve şasedir (ground, toprak). Aşağıdaki tabloda pinlerin açıklamaları görülmektedir.

 

Bu output pinlerini birçok maksatla kullanabiliriz..

 

Paralel port aslında dış devrelere güç sağlamak için iyi bir seçim değildir. Ancak elektronik bir devreyi paralel port yardımıyla besleyebiliriz. Paralel port başlangıçta yazıcıların PC’ye bağlanması ve iletişimi için tasarlanmış bir porttur.

 

 

Ancak zamanla donanım kilitleri, taşınabilir diskler, modemler, network adaptörleri. v.b. gibi birçok cihazın haberleşmesi için kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazların bir çoğunun güç kaynağı haricidir.

 

 

 

paralel port pin diyagram

 

 

Paralel port’da direk güç çıkışına sahip değildir (Seri Port gibi). Paralel port üzerinden beslenen en bilindik elektronik devre PC donanım kilididir. Bu kilit paralel port’a bağlanır. Yazıcı kablosu ise bu cihazın üzerine bağlanır. Paralel port da güç çıkışı bulunmadığından cihaz gücü port’un diğer pinlerinden çalar.

 

Ancak bu durum genellikle yazıcıyla bilgisayarın haberleşmesinde yada donanım kilidinin haberleşmesinde problem yaratır. Ayrıca paralel portun mantsal 1 değeri 2.4V seviyesidir. paralel port pin tablosu

 

Paralel portun diğer bir adı da printer portudur. Bu port 1 veya 2 adet olabilir ve LPT-l ve LPT-2 kısaltmasıyla gösterilir.

 

 

 

 

 

 

 

would my boyfriend cheat my boyfriend thinks i cheated how to cheat on boyfriend
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat

Etiketler : Paralel, Parallel, Port, Pc, lpt
Yazan : mania  |
16 Oca 2007 Sal   
|  19.343 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.