Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Monopol Oyunu

1931 ve 1933 yılları arasında, Philadelphia´ da, ısıtma mühendisi Charles Darrow tarafından geliştirildi. Oyunu tamamladığında, buluşunu pazarlamak üzere Amerika´nın ünlü oyuncak yapımcılarından Parker Bros´a bir öneri götürdü.

Ancak, şirket yetkilileri, oyunun çok karışık olduğunu ve bu nedenle satma şansının bulunmadığını söyleyerek bu öneriyi geri çevirdiler. Darrow, kendi olanaklarıyla 5 bin bilet bastırdı ve bunlar Philadelphia sakinlerince, adeta kapışıldı.

Bunun üzerine Parker Bros şirketi, yeni bir durum değerlendirmesi yaptı. Sonunda, Darrow´la anlaşarak, oyundan bol miktarda hazırlattılar ve 1935 Noeli için ülke çapında dağıtımım ve tanıtımını yaptılar. Önceleri pek rağbet olmadı.

Ama Noel günü, Amerika´yı adeta bir "monopolmani" hastalığı sardı. Eldeki bütün mallar tükenmişti. Şirket yetkililerinden biri, anılarında, "1936 Ocak ayında gördük ki, monopol, bilinen tüm oyun çeşitlerini fersah fersah geride bırakmış´ diye yazdı. Monopole olan ilgi, daha sonra da sürdü ve bugüne kadar 70 milyon adet sattı.

spy calling go spy apps for android free download
why are women unfaithful why women cheat with married men wife cheat

Etiketler : İlk, Monopol, Oyunu
Yazan : mania  |
5 Mar 2011 Cts   
|  2.762 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.