Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Paratoner

Binaları yıldırımlara karşı koruyan paratonerlerin mucidi Benjamin Franklin´dir. Franklin ilk yaptığı paratoneri, 1752 yılının Eylül ayında Philadelphia´daki evinin kuzey kenarına taktı.

Çelik uçlu demir çubuk, çatıdan 2.5 metre yükseltilmişti. Alt ucu ise, toprağın içine 150 santimetre derinliğe gömülüydü. Paratonerini evine takmadan birbuçuk yıl önce, Franklin, yıldırımın, elektrik yüklü olduğu yolundaki teorisini açıklamıştı.

ilk paratoner ben franklin lightning rod cb5.gif

Franklin´in "New Experiments and Observations in Electricity" başlığıyla yayınladığı gözlemleri, M.Dalibard adlı amatör bir fransız fizikçisi tarafından hayata geçirildi. M.Dalibard, Paris´in 25 kilometre uzağındaki Marly-la-Ville´deki kır evine deney amacıyla bir paratoner taktı. 10 Mayıs 1752 günü 25 metre yüksekliğindeki bu paratoner binanın üzerine düşen bir yıldırımı çekerek toprağa iletti ve böylece Franklin´in varsayımı, hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde doğrulanmış oldu.

paratoner c75.jpg

Bu sonuç Amerika´ya ulaşamadan, Franklin 4 Temmuz 1752 günü ünlü uçurtma deneyini yaptı ve varsayımının doğruluğunu kendi kendine kanıtladı. Evine taktığı paratonerden sonra yine 1752 yılı Eylül ayında, Philadelphia´daki Akademi Binası´na ve Indepencence Hall´e de paratoner taktı.

would my boyfriend cheat i cheated on my boyfriend now what how to cheat on boyfriend

Etiketler : İlk, Paratoner
Yazan : mania  |
18 Şub 2011 Cum   
|  4.655 defa Okundu.
Yorumlar

(Toplam yorum : 2113 )
meryem dağlı (Misafir)
15 Şub 2014 Cts
sağol çok yardımcı oldunuz

spy calling spy tracking apps spy apps for android free download
would my boyfriend cheat i cheated on my boyfriend now what how to cheat on boyfriend
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.