Loading...
BilimAdamları Arşivi


 Forum

Democritus

Democritus Naples 3 15AZ6 

Abdera´lı Democritus, Trakya´da bir İyon´ya kentinin bir kolonisinde doğmuştur. Bu şehir, bugünkü Taşoz Adasının karşısında Abdera´ dır. Babası çok zengindi. Gezginci bir bilgin olan Democritus´ un yüz yaşından fazla yaşadığı sanılmaktadır. O zamanda; matematik, biyoloji, coğrafya, astronomi, gökbilimi, ekonomi ve sosyoloji gibi çok değişik sahalara yönelik bir bilgisi vardı. İnsanları konu alan çok sayıda yazılar yazmıştır. Fakat, bu eserlerin birçoğu kaybolmuş ve zamanımıza kadar gelememiştir.

Democritus Naples 4 1628 Brugghen 6DE32Democritus Naples 2 7BE7B

Democritus, maddenin çeşitli boyutlarda ve biçimlerde, değişik hız dereceleri olan atomlardan oluştuğu düşüncesiyle, ilk atom kuramını ortaya atmıştır. Bu sözleri arasında atom kuramının temelleri gizlidir. Hiç bir şey bir rastlantı sonucu ortaya çıkmaz. Ancak mantık ya da bir gereksinme sonucu var olur. Hiç bir şey yoktan var edilemez ve var olan hiç bir şey de tümüyle yok edilemez. Evren, bir dış etkenle oluşturulmadığı için de sonsuzdur. Var olan her şey atomlar ve bu atomların arasındaki boşluklardır. Yunan dehasının doğurduğu atomizm ve bu felsefe okulunun Leucippe´le beraber kurucusu sayılır.

Democritus´un deli olduğunu söyleyen hemşehrileri onun, ünlü tıp bilgini Hippocrates´ten muayene edilmesini isterler. Filozofu muayene eden Hippocrates, "Hasta değil, pek büyük bir akıl ve deha" olduğunu söylemiştir. En küçük atomdan tutunuz da en büyük yıldıza kadar her şeyin harekette olduğunu ta o zamanlar söylerdi. Bu kadar eski bir çağda bu kadar ileri düşünceli bir bilgin daha görülmemiştir.

Eserlerinin birçoğu zamanımıza kadar ulaşamamıştır. Matematik çalışmaları da çok ileri düzeydeydi. "Sayılar", "Geometri", "Teğetler" ve "İrrasyoneller" belli başlı eserleridir.

 Democritus Naples 1 638FZDemocritus Naples 5 5976Z

İçerik Kaynağı : http://www.angelfire.com/planet/matematikce/biyografi/democritus.htm
why are women unfaithful why women cheat with married men wife cheat
would my boyfriend cheat my boyfriend thinks i cheated how to cheat on boyfriend
my wife cheated on me with my father megaedd.com women who like to cheat

Etiketler : Democritus
Yazan : mania  |
15 Şub 2011 Sal   
|  5.060 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.