Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

Elektrikli İlk İşitme Aygıtı

"Acousticon" adı verilen elektrikli ilk işitme aygıtının patenti, 15 Kasım 1901 günü New York´ta Miller Reese Hutchinson tarafından alındı.

Ertesi yıl kurulan Hutchinson Acoustic Co. adlı şirketçe de üretimine geçildi. Aygıtın üzerinde, el radyosu büyüklüğünde bir pil yeri, ayrıca kulağa takmak üzere telefon almacını andıran bir parça vardı. Acoustion´un ilk müşterilerinden biri, çocukluğundan beri yarı sağır olan İngiltere Kraliçesi Alexandra oldu.

isitme aygiti C631A.png

Aygıtı, 1902 yılında yapılan taç giyme töreninde kullanan Kraliçe Alexandra, daha sonra bu yararlı buluşun 26 yaşındaki mucidini bir madalya ile ödüllendirdi. Hutchinson´un ömrü boyunca patentini aldığı ve 90 civarında buluş arasında klaskon (araba kornası) da vardı. Yakın arkadaşı Mark Twain, bu buluştan sonra kendisine şöyle takıldı: "İnsanları sağır etmek için klaksonu icat ettin. Böylece hepsi de yeniden duyabilmek için senin işitme aygıtından almak zorunda kalacaklar."

Transistörlü ilk işitme aygıtı ise ilk kez New York´ta Sonotone Corp. tarafından üretildi ve 29 Aralık 1952 günü piyasaya sunuldu.

new york abortion clinic click quotes on abortion
cell phone snooping software go free spy software
printable prescription drug coupons read viagra coupons from manufacturer

Etiketler : Elektrikli, İşitme, Aygıt, sağır, duyma, Acousticon
Yazan : mania  |
9 Şub 2011 Çar   
|  4.162 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.