Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İlk Noel Ağaci

Noel ağacına ilişkin ilk bilgilere, 1605 yılında Strasbourg´a gelen kimliği meçhul bir gezginin notlarında rastlıyoruz: "Buradaki insanlar, Noel nedeniyle evlerine küçük çam ağaçları getirmişler.

Ağaçların dalları kurdelalarla, kâğıt şeritlerle, güllerle, elmalarla, şekerlerle ve birkaç altınla süslenmiş." Bazı kaynaklara göre de Noel ağacı, daha 1521 yıllarında Alsace yöresinde biliniyordu.

Bu yörede, 1 Mayıs günlerinde bazı ağaçlar kesilerek özel olarak süsleniyor ve bu ağaçlara "Maien" adı veriliyordu. Alsace yöresinin küçük kasabalarından Schletterstadt´ın belediyesindeki arşivlerde yapılan bir araştırma, kasaba sakinlerinin yalnızca 1 Mayıs´ta değil, 1521, 1546 ve 1556 yıllarının Noel günlerinde de, ormanlardan kestikleri ağaçları süsledikleri sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Işıklı bir Noel ağacına ilişkin ilk bilgilere de, D´Orleans Düşesi Lieselotte von der Pfalz´ın 1660 yılında yazdığı bir mektupta rastlıyoruz. Düşes, mektubunda, Hanover sakinlerinin Noel ağaçlarını süslerken, dalların arasına birkaç da mum yerleştirdiklerinden söz ediyor.

why are women unfaithful link wife cheat
printable prescription drug coupons cogimator.net viagra coupons from manufacturer

Etiketler : NOEL, AĞACI
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  3.174 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.