Loading...
Tarih Boyunca ilk icatlar


 Forum

İdam Cezasını Kaldıran İlk Ülke

1825 yılı Aralık ayında, kardeşi I. Aleksandır´ın yerine tahta geçen Rus Çarı I. Nikolas´ın saltanatının ilk yıllarında, kendisini devirmek üzere Meşrutiyetçiler, bir devrim denemesine giriştiler.

Hareketin önde gelenlerinden 579 kişi, özel bir mahkeme önünde yargılandı. Bunların yarısına yakın bir bölümü beraat etti. Geriye kalanlardan 31´i Sibirya´ya sürgüne gönderildi, 85 kişi çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Birçoğu, çeşitli kentlerde zorunlu ikamete tabi tutuldu, beş sanık da idama mahkûm oldu. İdam mahkûmlarının cezalan yerine getirildikten sonra olaydan derin bir üzüntü duyan Çar I. Nikolas, bir bildiri yayınlayarak, o tarihten sonra, vatan hainlerinin dışında hiçbir mahkûmun idam cezasına çarptırılmamasını, daha önce idam cezası verilenlerin de Sibirya´ya gönderilmelerini emretti. Aynı emir, o dönemde Rusya´nın yönetimi altında olan Finlandiya için de geçerliydi.

Finlandiya, 1882 yılında otonomiye kavuştu. Yeni çıkarılan yasalarda, bazı suçların karşılığında ölüm ceza sı öngörülüyorduysa da, bu yasalar, pratikte hiçbir zaman yürürlüğe girmedi. İdam cezası, Finlandiya´da 1949 yılında resmen yasaklandığında, bu ülkede son infaz 1824 yılında yapılmıştı.

spy calling spy tracking apps spy apps for android free download
why are women unfaithful link wife cheat
would my boyfriend cheat i cheated on my boyfriend now what how to cheat on boyfriend
ny abortion go illegal abortions

Etiketler : İDAM, CEZASINI, KALDIRAN, İLK, ÜLKE
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  4.104 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...
Yorum Yaz
isim soyisim
Email
Anonim olarak mesaj yazıyorsunuz, Üye iseniz giriş yapınız.